Powrót na górę
  • Wyselekcjonowane meble designerskie

Mieszkanie na poddaszu – jak urządzić, aby było wygodne i atrakcyjne?

seus 5 października 2022 0 komentarzy

Ach, te skosy! Jedni je kochają, inni nienawidzą. Niezależnie od tego, do której z tych grup się zaliczasz, z pewnością chętnie poznasz wskazówki, jak okiełznać pomieszczenie o tak niestandardowym wyglądzie. Zobacz, jak urządzić mieszkanie na poddaszu, by było funkcjonalne i miłe dla oka.

Pierwsza zasada: dobry projekt

Nie da się ukryć, że skosy zawsze stanowią spore wyzwanie – a im niższa ściana kolankowa, tym ono większe. W związku z tym, że ukośne ściany ograniczają przestrzeń i zmniejszają powierzchnię użytkową mieszkania, w takich aranżacjach nie ma mowy o przypadkowości i planowaniu przestrzeni na oko. Wszystko musi być dopracowane w każdym detalu, a zatem konieczne jest wykonanie porządnego projektu wnętrza.

Dlaczego to tak istotne? Każda zła decyzja zmniejsza ilość miejsca, jaką masz do dyspozycji, i sprawia, że mieszkanie staje się mało funkcjonalne. Jeśli masz do dyspozycji metraż rzędu ponad stu metrów kwadratowych, to być może nie będzie to dla Ciebie problemem. Polskie realia mieszkaniowe wyglądają jednak nieco mniej optymistycznie. Scenariuszem, który bardziej odpowiada rzeczywistości, jest mieszkanie o wielkości ok. 50 metrów kwadratowych. A w tym przypadku z pewnością zależy Ci na tym, by maksymalnie wykorzystać każdy skrawek dostępnej przestrzeni.

Jak dobrze wykorzystać przestrzeń w mieszkaniu na poddaszu?

W przypadku mieszkania ze skosami kluczem do sukcesu jest przekucie wady w zaletę – czyli wykorzystanie ukośnych, niskich ścian w sposób, który nie marnuje miejsca. Co można zaplanować w tym miejscu? Wszystko zależy od stopnia nachylenia sufitu i wysokości ściany kolankowej, ale możliwości jest wiele. Poniżej prezentujemy kilka z nich.

  • Strefa jadalniana – jeśli wysokość sufitu umożliwia wygodne siedzenie bez ryzyka zahaczania głową, pod skosem można urządzić wygodne miejsce do spożywania posiłków w rodzinnym gronie. Co prawda trzeba będzie uważać podczas wstawania, jednak nie powinno to powodować dużego dyskomfortu.
  • Sypialnia ze skosami – umieszczenie łóżka w ten sposób, by zagłówek przylegał do niższej ściany nie jest może najtrafniejszym wyjściem (bo trzeba uważać na głowę przy wstawaniu). Jeśli jednak w ten sposób uda się wygospodarować w pomieszczeniu więcej miejsca na pozostałe elementy wystroju, warto rozważyć taką opcję.
  • Wanna przy skośnej ścianie – prysznic może się okazać mało komfortowym rozwiązaniem, gdy do dyspozycji masz tylko umiejscowienie go przy niższej ścianie. Co innego wanna, w przypadku której nie zrobi to większej różnicy, bo i tak zażywasz w niej kąpieli w pozycji siedzącej.
  • Funkcjonalna zabudowa skosów – rozwiązaniem, na które decyduje się najwięcej osób, jest bez wątpienia zabudowanie skosów meblami wykonywanymi na wymiar. W ten sposób można zyskać sporo miejsca do przechowywania, a jak wiadomo tego nigdy za wiele, zwłaszcza w niewielkim mieszkaniu.

Czy w mieszkaniu na poddaszu znajdzie się miejsce na designerskie meble?

Jak już wspomnieliśmy, we wnętrzach obfitujących w skosy najważniejsza jest funkcjonalność. A co z designem? Nie należy popadać w skrajność, zatem praktyczny aspekt wystroju powinien zawsze iść w parze z tym dekoracyjnym. Na pewno chcesz bowiem cieszyć się nie tylko wygodą, ale i przyjemnością płynącą z przebywania w ładnym otoczeniu.

Gdy ogranicza Cię miejsce i nie ma za dużego pola do popisu w kwestii kształtowania wystroju wnętrza, dobrym pomysłem może okazać się zastosowanie w nim mebli designerskich, choćby w roli detali dopełniających funkcjonalną zabudowę robioną na wymiar. Na jakie elementy warto zwrócić szczególną uwagę? 

W salonie będzie to przede wszystkim sofa lub narożnik, wokół których zbudujesz resztę wystroju. Ich charakter możesz podkreślić pasującym stolikiem designerskim, który stworzy obok wygodną strefę do picia kawy czy stawiania przekąsek na filmowy wieczór.

Jeśli mowa o sypialni, tym stylowym elementem, który urozmaici wystrój, może być łóżko – np. kontynentalne lub klasyczne z efektownym, welurowym zagłówkiem. Jeśli pozwala na to metraż, być może w pomieszczeniu tym znajdzie się również miejsce dla designerskiego fotela, na którym można będzie usiąść w pochmurny dzień z książką w dłoni.

Designerskie meble z łatwością wpasujesz także w aranżację pozostałych pomieszczeń. Elegancka konsola może dobrze wyglądać w przedpokoju jako miejsce do odłożenia kluczy lub po prostu stolik na dekoracje. Wysokie, smukłe hokery dodadzą szyku wyspie kuchennej, a przy tym zapewnią wygodę podczas spożywania posiłków w tym miejscu. Industrialne donice z czarnego, malowanego proszkowo metalu pozwolą z kolei nasycić mieszkanie zielenią  i wyeksponować rośliny domowe. Zobacz, jakie inne meble designerskie znajdziesz w sklepie Furniro.