Powrót na górę
  • Wyselekcjonowane meble designerskie

Meble RTV do nowoczesnych wnętrz – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

seus 6 lipca 2022 0 komentarzy

Zakup szafki RTV do salonu sprawia Ci trudność? Przyjrzyj się naszym wskazówkom, a bez problemu znajdziesz dokładnie taki mebel, jakiego potrzebujesz do uzupełnienia aranżacji pomieszczenia. Meble RTV do nowoczesnych wnętrz – zobacz nasz poradnik. Z nami wybierzesz designerskie Meble RTV.

Meble RTV do nowoczesnych wnętrz – z tego artykułu dowiesz się że:

  • Szafka RTV służy nie tylko jako blat, na którym można postawić telewizor.
  • Aby szafka RTV spełniła swoją funkcję, musi być dopasowana wymiarami do wielkości telewizora.
  • Szafki RTV występują w dwóch wariantach: stojącym oraz wiszącym.
  • Możesz wybrać taką szafkę, która będzie idealnie współgra ze stylem aranżacyjnym, w jakim jest utrzymane wnętrze.

 

Jaką funkcję spełnia nowoczesna szafka RTV?

nova - Meble RTV do nowoczesnych wnętrzJeszcze kilkanaście lat temu szafka pod telewizor była meblem, na którym stawiało się odbiornik. Dziś zdecydowana większość takich urządzeń jest montowana bezpośrednio na ścianie – zatem nie potrzebuje podparcia. Po co więc kupować ten mebel, skoro nie będziesz stawiać na niej telewizora? Warto mieć na uwadze to, że nowoczesne szafki RTV odgrywają wiele różnych funkcji. Jedną z nich jest chociażby pomoc w ukryciu plączących się kabli w sytuacji, gdy nie przewidziano miejsce na ich schowanie w ścianie. 

Szafka RTV może też być po prostu meble do przechowywania. Co w niej schowasz? Zarówno płyty DVD, które kolekcjonujesz, jak i urządzenia peryferyjne – odtwarzacz Blu-ray, konsolę, router czy dekoder. Dzięki temu zachowają swoją funkcjonalność, a jednak nie będą zaburzać wystroju wnętrza. Jeśli zamierzasz przechowywać w niej dużo rzeczy, zadbaj o to, aby było na to miejsce. Istotne są tu nie tylko same wymiary, ale także optymalny podział wnętrza na półki i szuflady.

Jaki rozmiar szafki RTV będzie odpowiedni?

Zamierzasz postawić telewizor na szafce RTV? W takim razie musisz zadbać o stabilność urządzenia podczas codziennego użytkowania. A tę zapewni Ci tylko mebel o długości wykraczającej poza obudowę sprzętu – najlepiej o co najmniej 10-20 mm.

Szafka RTV będzie stanowić uzupełnienie telewizora, który został zawieszony na ścianie? W tym przypadku dopasowanie wymiarów tych dwóch elementów nie jest istotne z powodu bezpieczeństwa. Wciąż jednak warto zwrócić na to uwagę. Jeśli mebel jest spasowany długością z urządzeniem, całość prezentuje się spójnie. To przekłada się z kolei na estetykę wnętrza – a w przypadku salonu, który spełnia w końcu funkcję reprezentacyjną, odgrywa to ważną rolę.

 

Meble RTV – Jak dobrać wysokość szafki pod telewizor?

Telewizor powinien znajdować się na takiej wysokości, aby można na niego swobodnie patrzeć podczas siedzenia na kanapie – bez pochylania lub podnoszenia głowy. O ile zamierzasz go postawić na szafce, oznacza to konieczność dopasowania jej wysokości do warunków panujących w pomieszczeniu, aby stworzyć komfortowe miejsce do domowych seansów filmowych. Jeśli szafka RTV ma stanowić blat, na którym postawisz telewizor, powinna mieć ok. 50-60 cm.

Szafka wisząca czy stojąca – która sprawdzi się lepiej?

Najbardziej klasycznym rozwiązaniem jest szafka RTV stojąca bezpośrednio na posadzce. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że taki mebel sprawia dość masywne wrażenie, a tym samym może nie być najlepszym wyjściem do salonu o niewielkim metrażu – może wpłynąć na to, że pomieszczenie będzie odbierane jako jeszcze mniejsze niż w rzeczywistości.

Jeśli zależy Ci na efekcie optycznego powiększenia przestrzeni, masz do dyspozycji dwie opcje: stojącą szafkę RTV na wysokich nóżkach lub model wiszący. Którą wybrać? Wszystko zależy od Twojego pomysłu na wygląd wnętrza, jak również od samej ściany. Jeśli chcesz trzymać w meblu dużo rzeczy, koniecznie upewnij się, że podłoże utrzyma taki ponadprzeciętny ciężar. Nie każda ściana z płyty gipsowo-kartonowej sprosta bowiem takiemu zadaniu.

Jak dopasować wygląd szafki pod telewizor do aranżacji?

O ile nie kupujesz od razu całego zestawu mebli do salonu, najpewniej staniesz przed wyzwaniem polegającym na dopasowaniu szafki RTV do pozostałych elementów składających się na wystrój pomieszczenia. Co prawda możesz nadać jej odpowiedni wygląd przy użyciu dodatków, ale najlepiej od razu postawić na mebel korespondujący ze stylem, w jakim urządzono przestrzeń. Na rynku znajdziesz szeroki wybór szafek pod telewizor pasujących do wnętrz loftowych, industrialnych, nowoczesnych, skandynawskich, a glamour czy prowansalskich.

Podobnie wygląda kwestia wyboru samego koloru szafki RTV. Warto jednak pamiętać o tym, że jasne kolory optycznie powiększają wnętrze i sprawiają, że wygląda na bardziej uporządkowane. Ciemne barwy prezentują się z kolei bardziej szlachetnie i luksusowo, jednak sprawdzają się najlepiej w pomieszczeniach o dużym metrażu. Mamy nadzieję, że pomogliśmy wybrać Wam Meble RTV do nowoczesnych wnętrz. Jeżeli jednak nie udało Wam się tego dokonać, chętnie pomożemy wybrać meble RTV do nowoczesnych wnętrz! Wystarczy skontaktować się z nami.