Powrót na górę
  • Wyselekcjonowane meble designerskie

Meble do gabinetu psychoterapeuty – czego będziesz potrzebować?

seus 5 października 2022 0 komentarzy

Przerażająca kozetka, fotel z łuszczącym się obiciem i ogromne, onieśmielające biurko – na szczęście taki wygląd gabinetów psychoterapeutycznych to dziś jedynie fantazja osób z przemysłu filmowego. Zobacz, na jakie aspekty zwrócić uwagę, żeby urządzić gabinet psychoterapeutyczny w zgodzie z potrzebami pacjentów i własnymi.

Meble do gabinetu psychoterapeuty

  • Wystrój gabinetu psychoterapeutycznego wpływa na nastrój pacjentów, a tym samym na ich otwartość podczas rozmowy ze specjalistą.
  • Aby pacjenci chętnie opowiadali o swoich problemach, muszą czuć się bezpiecznie.
  • Przy urządzaniu gabinetu psychoterapeutycznego warto postawić na kojącą kolorystykę.
  • Wyposażenie gabinetu psychoterapeutycznego może składać się m.in. z foteli, biurka, a także kanapy umieszczonej w części wydzielonej na poczekalnię.

W jaki sposób wystrój gabinetu psychoterapeutycznego wpływa na pacjenta?

Nietrudno zauważyć, że każde wnętrze oddziałuje na człowieka inaczej. W jednym czujesz się niemal jak w domu i masz ochotę wyciągnąć się wygodnie z nogami na stoliku i włączyć telewizor. W drugim przenika Cię chłód, czujesz się nieswojo i odliczasz minuty do wyjścia.

Jako psychoterapeuta chcesz wywołać w pacjentach ten pierwszy scenariusz. Gdy poczują się tak swobodnie i bezpiecznie jak we własnym domu, łatwiej skłonisz ich do rozmowy, a tym samym pomożesz w rozwiązaniu problemów, z którymi do Ciebie przyszli. Wniosek? Sposób urządzenia gabinetu może wpłynąć bezpośrednio na wynik Twojej codziennej pracy. A jako że polega ona na pomocy osobom potrzebujących wsparcia psychicznego, jest to bardzo ważne.

Jak wykreować atmosferę sprzyjającą rozmowie przy pomocy wystroju?

Jednym z najważniejszych wyzwań, przed którymi staniesz podczas urządzania gabinetu psychoterapeutycznego, jest zapewnienie pacjentom poczucia bezpieczeństwa i intymności. W końcu przychodzą do Ciebie ze sprawami, które są dla nich bardzo prywatne, często wręcz wstydliwe. Jeśli mają otworzyć się przed Tobą, potrzebują gwarancji, że zostanie to między wami – i nie usłyszą tego ani inni pacjenci czekający w poczekalni, ani Twoi domownicy, o ile prowadzisz gabinet w swoim domu. Jak osiągnąć taki efekt? Wyposażając gabinet w dźwiękoszczelne drzwi, a także w subtelne zasłony lub rolety, które przesłonią widok z okna i stworzą intymną atmosferę.

Nie bez znaczenia pozostaje również kolorystyka zastosowana w pomieszczeniu. Jeśli nie chcesz, by cokolwiek rozpraszało myśli pacjentów, postaw na stonowane barwy. Dobrze sprawdzą się tu uniwersalne szarości i beże, jednak takie o ciepłym odcieniu. Unikaj bieli lub czerni w wersji maksi, czyli całej aranżacji bazującej na tych dwóch barwach. Choć wygląda to spójnie i minimalistycznie, to jednak może stwarzać chłodne, przytłaczające wrażenie. Biel kojarzy się często ze szpitalem, a czerń z czymś niedostępnym – a nie są to skojarzenia pożądane w przypadku gabinetu psychoterapeutycznego, w którym pacjenci mają się czuć bezpiecznie i komfortowo.

Zwróć również uwagę na świadomy dobór oświetlenia. Warto postawić na zróżnicowane światło padające z kilku osobnych punktów, które doda wnętrzu przytulnego wyrazu. Dobrym wyborem będą żarówki emitujące światło w odcieniu ciepłej bieli. Zimna biel mogłaby sprawić, że pacjenci czuliby się jak na przesłuchaniu, a to zdecydowanie nie sprzyja odprężeniu i otwartej rozmowie z psychoterapeutą.

Jakie meble mogą się przydać w gabinecie psychoterapeutycznym?

Jak już wspomnieliśmy na wstępie, tradycyjne kozetki odchodzą dziś w zapomnienie. Ich miejsce zajmują z kolei fotele designerskie, które są równie wygodne, a jednak pozwalają na bardziej bezpośrednią komunikację i znoszą barierę psychoterapeuta-pacjent. Dobrze, jeśli fotele dla Ciebie i pacjenta będą takie same. Pomoże to stworzyć wrażenie, że jesteście w takiej samej sytuacji, a tym samym skłonić rozmówcę do większej otwartości. Dobrym rozwiązaniem mogą też okazać się fotele z odchylanym oparciem, które pozwolą na przybranie wygodnej, półleżącej pozycji, jeśli pacjent właśnie w takiej czuje się najbardziej zrelaksowany i skłonny do rozmowy.

Praca psychoterapeuty to jednak nie tylko rozmowy z pacjentami, ale także działania wykonywane w tle, głównie przy użyciu komputera. Potrzebujesz zatem wygodnego biurka i pasującego do niego krzesła. Jeśli dużo notujesz w trakcie spotkań, rozważ zakup dostawianego stolika pomocniczego, który wspomoże Cię w tym zadaniu – będzie stać zaraz obok Twojego fotela i stanowić miejsce na odłożenie notesu i długopisu.

Twój gabinet dysponuje poczekalnią? Zadbaj także o komfort pacjentów oczekujących na swoją wizytę. Dobrym pomysłem do tego pomieszczenia może się okazać wygodna sofa występująca w duecie ze zgrabnym stolikiem, na którym ułożysz kolorową prasę do poczytania