Powrót na górę
 • Wyselekcjonowane meble designerskie

Jak wybrać odpowiedni stół do jadalni?

seus 15 maja 2022 0 komentarzy

Możesz kupić stół, który spełni swoją podstawową funkcję i w duecie z krzesłami stworzy strefę do spożywania posiłków. Ale możesz też poszukać takiego, który stanie się centrum domowego życia i miejscem niezapomnianych spotkań towarzyskich. Zobacz, jak wybrać stół do jadalni, od którego nie będzie się chciało wstawać!

 • Na rynku znajdziesz stoły w wielu wariantach odnoszących się zarówno do ich wymiarów, jak i wyglądu.
 • Siedzenie przy źle dobranym stole będzie zaburzać Twój codzienny komfort.
 • Wielkość mebla powinna współgrać z pomieszczeniem. Jeśli szukasz czegoś do dużej jadalni, stół kuchenny o prostokątnym kształcie i długości współgrającej z wymiarami wnętrza będzie dobrym wyborem. W przypadku pokoju dziennego stół musi pasować zarówno do części kuchennej, jak i do wypoczynkowej – a przy tym wypełniać dostępne miejsce. Z kolei do kawalerki możesz wybrać stół składany, który sprawdzi się w wielu rolach.

Jak duży powinien być stół jadalniany?

Optymalne wymiary stołu do jadalni to parametr, w którego ustaleniu pomogą Ci odpowiedzi na poniższe pytania.

 • Jaki stół zmieści się w pomieszczeniu, w którym będzie stać na co dzień?
 • Jaka liczba domowników będzie przy nim siedzieć?
 • Czy domownicy często jedzą razem posiłki?
 • Czy często zapraszasz gości?

Jak wybrać rozmiar stołu w oparciu o odpowiedzi na powyższe pytania? Przyjrzyjmy się następującym przykładom. Załóżmy, że stół ma pomieścić rodzinę 2+2, która rzadko ma czas na to, żeby usiąść razem przy stole albo zaprosić do niego gości. Jaki stół wybrać? Duży model raczej i tak się nie przyda, a do tego zabierze przestrzeń, którą możesz wykorzystać w inny sposób – zatem warto wybrać niewielki, kwadratowy lub okrągły stół. To teraz inaczej: ile powinien mieć stół na 12 osób? W idealnej sytuacji co najmniej 280 cm długości, aby każda siedząca przy nim osoba miała zapewnioną optymalną swobodę ruchów podczas jedzenia.

Jak wybrać stół rozkładany?

Jeśli ogranicza Cię metraż, zakup dużego stołu nie wchodzi w grę. Co możesz zrobić, aby mimo wszystko czasem korzystać z większego blatu? Jak wybrać stół do salonu lub salonu z jadalnią, aby sprawdził się w obu sytuacjach? Rozkładany mebel – najlepiej taki z dostawkami ukrytymi w specjalnym schowku pod blatem – będzie strzałem w dziesiątkę. Standardowa powierzchnia robocza nie zajmie dużo cennej przestrzeni. A jeśli odwiedzą Cię goście, wystarczy tylko chwila, by wydłużyć blat.

Jaka wysokość stołu do jadalni będzie odpowiednia?

Wysokość stołu jadalnianego to aspekt, który wiele osób po prostu pomija, decydując się na wersję oznaczoną jako standard. Zazwyczaj wynosi ona 75 cm, co stanowi optymalną wartość dla większości przeciętnych osób.

No właśnie, ale co z tymi, którzy wykraczają poza te uśrednione normy, np. z wyższymi lub niższymi osobami? Zazwyczaj siedzenie przy takim standardowym stole do jadalni jest dla nich niewygodne – albo muszą podkurczać nogi, by zmieścić je pod blatem, albo mogą machać nimi w powietrzu, bo nie dosięgają do ziemi.

Czy musisz się na to godzić? Jeśli wszyscy domownicy cechują się porównywalnym wzrostem – zdecydowanie nie. W takiej sytuacji najlepszym pomysłem będzie wybór stołu do jadalni o niestandardowej wysokości, która jest dopasowana do Twoich indywidualnych potrzeb. Znalezienie takiego modelu nie powinno przysporzyć Ci większych trudności.

Jaki kształt stołu wybrać, by pasował do wnętrza

Stoły do jadalni występują obecnie najczęściej w jednym z trzech wariantów: kwadratowym, prostokątnym i okrągłym. Co powinieneś wiedzieć o każdym z nich przed zakupem?

 • Stoły okrągłe – zajmują niewiele miejsca, a przy tym nie mają żadnych ostrych rantów. Tym samym są często wybierane przez rodziców chcących zabezpieczyć małe dzieci przed ewentualnym uderzeniem o róg. Istotne jest też to, że każda z siedzących przy nim osób zajmuje równie ważne miejsce, a do tego wszyscy znajdują się z równej odległości od siebie. Stoły okrągłe nie nadają się jednak do stawiania tuż przy ścianie.
 • Stoły kwadratowe – równie niewielkie co okrągłe, ale jednak mają jedną istotną przewagę nad nimi. W razie potrzeby można je dosunąć do ściany, dzięki czemu zajmą jeszcze mniej przestrzeni. Ale są na tyle uniwersalne, że z łatwością usytuujesz je również w centralnej części jadalni.
 • Stoły prostokątne – sprawdzą się, jeśli potrzebujesz stołu dla dużej liczby osób. Z drugiej strony, musisz wygospodarować odpowiednio dużo miejsca na taki mebel.

Jak dobrać kolor stołu do salonu?

Czasy, w których stoły były dostępne jedynie w naturalnych kolorach drewna, są już dawno za nami. Co prawda wciąż możesz bez problemu kupić do jadalni stół drewniany o klasycznym wyglądzie. Ale równie dobrze znajdziesz mebel w niemal każdym kolorze tęczy – a do tego wykonany z całego szeregu innych materiałów niż drewno.

Stół do jadalni może reprezentować dwa podejścia do kwestii kolorów:

 • spójne – takie stoły są zawsze dopasowane kolorystycznie do blatu roboczego i posadzki. Stwarza to wrażenie harmonijnego wystroju i zostawia więcej pola do zabawy dodatkami dekoracyjnymi,
 • kontrastujące – to stół jest dekoracyjnym dodatkiem, który wyróżnia się na tle reszty aranżacji. Jeśli zdecydujesz się na to rozwiązanie, uważaj na to, by nie przesadzić. Czerwony stół może być nietuzinkowym akcentem, który ożywi standardową kuchnię urządzoną w zachowawczych barwach. Ale jeśli połączysz go z fioletową, designerską lodówką i niebieskimi krzesłami, wystrój będzie wyglądać chaotycznie, a przebywanie w nim może przytłaczać.

Co jeszcze wziąć pod uwagę, wybierając stół do jadalni?

Oglądając różne stoły do jadalni, powinieneś od razu wyobrażać je sobie w konkretnej przestrzeni, w której zamierzasz postawić ten mebel. Dlaczego? Niektóre są wyglądać fenomenalnie, ale po prostu nie pasować do mikrosalonu z otwartą kuchnią w kawalerce, a inne np. zajmować za mało miejsca w przestronnej jadalni – i tym samym sprawiać wrażenie, że aranżacja jest nieskończona. Zobacz, jakie stoły masz do dyspozycji w zależności od tego, gdzie zamierzasz wykreować swoją strefę jadalnianą.

Jaki stół do jadalni wybrać?

Osobna jadalnia (albo chociaż duża kuchnia, w której można swobodnie wydzielić sporą strefę jadalnianą) stanowi dziś stosunkową rzadkość. Wciąż spotyka się ją jednak np. w dużych domach w starszym budownictwie – i nadal cieszy się powodzeniem wśród osób uwielbiających celebrować posiłki. Bo właśnie takie jest zastosowanie tego pomieszczenia: nie tylko spożywanie jedzenia, ale przede wszystkim cieszenie się swoim towarzystwem podczas jedzenia.

Jeśli urządzasz taką jadalnię, możesz wybrać w zasadzie każdy stół, który tylko Ci się podoba i jest wystarczająco duży, by pomieścić wszystkie osoby korzystające z niego. W przypadku małych rodzin (np. 2 lub 2+2) wystarczy nawet drewniany stół okrągły, do którego dostawisz krzesła. Im więcej domowników (i potencjalnych gości), tym większego mebla będziesz potrzebować.

Jaki stół do małej jadalni w salonie wybrać?

Salon z aneksem kuchennym to budowlany standard, który zagościł w polskich realiach mieszkaniowych kilkanaście lat temu i wciąż dobrze się przyjmuje. Chociaż takie rozwiązanie ma wiele zalet (np. oszczędność miejsca i przestronność), to jednak towarzyszy mu jedna zasadnicza wada: mieszanie się różnych stref przestrzeni użytkowej.

Jak wybrać stół do salonu, by temu zapobiec? Postaw na model, który wizualnie optycznie oddzieli od siebie dwie części pomieszczenia o odmiennym przeznaczeniu. W tej roli dobrze sprawdzi się prostokątny stół, który niejako zastąpi wyspę – równie często wykorzystywaną w tej roli. Brakuje Ci miejsca na tak duży mebel? Zastosuj w takiej jadalni kwadratowy stół, który zajmuje mniej przestrzeni, ale umieść w połowie drogi między kuchnią a pokojem dziennym.

Jaki stół do małego salonu wybrać?

Mieszkasz w małej kawalerce i Twój pokój dzienny spełnia jednocześnie funkcję kuchni, jadalni, przedpokoju i sypialni? Wybierając stół do salonu, zwróć uwagę na to, żeby był nie tylko niewielki, ale przede wszystkim wielofunkcyjny. W końcu będzie Ci służyć i do spożywania posiłków, i do podejmowania gości, i do pracy, jeśli akurat zdarza Ci się pracować w trybie home office.

Jaki kupić stół do salonu w kawalerce, by spełnił te wymagania? Możesz postawić np. na model rozkładany albo wręcz na taki, który można składać w taki sposób, by mieścił się na ścianie. Na pewno zajmie niewiele miejsca, a w razie potrzeby wystarczy go tylko rozłożyć i jest gotowy do użycia.

Przy wyborze stołu do jadalni nie należy kierować się jedynie ceną. Niska cena nieczęsto chodzi w parze z wysoką jakością wykonania, a to na niej powinno Ci najbardziej zależeć. Dobry mebel spełni swoją funkcję nie tylko w krótkiej perspektywie. Zostanie z Tobą na lata i uchroni przed koniecznością wymiany stołu do jadalni co kilka lat. To inwestycja, która być może lekko nadszarpnie domowy budżet w tym konkretnym momencie, ale nie będzie obciążać go przez kolejnych kilka lub kilkanaście lat.

Jeśli jesteś w trakcie poszukiwania idealnego stołu do jadalni, zapoznaj się z naszymi designerskimi modelami. Poza nietuzinkowym wyglądem, cechują się też trwałością i solidnością. Tym samym spełnią Twoje oczekiwania na wielu polach. Być może znajdziesz też u nas pasujące, designerskie krzesła. Pamiętaj, że kupując cały zestaw w jednym miejscu, oszczędzasz na czasie – a przy urządzaniu własnych czterech kątów na pewno Ci go brakuje.