Powrót na górę
  • Wyselekcjonowane meble designerskie

Jak wybrać łóżko tapicerowane?

seus 6 lipca 2022 0 komentarzy

Przyglądając się trendom w aranżacji sypialni, nie sposób nie zauważyć, że łóżka tapicerowane cieszą się obecnie największą popularnością. Nie ma w tym nic dziwnego – są wygodne, stwarzają przytulne wrażenie, a przy tym można je z powodzeniem wpasować w każdą aranżację. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze łóżka tapicerowanego.

Jak wybrać łóżko tapicerowane? Poznaj najważniejsze informacje, które pozwolą Ci wybrać łózko tapicerowane:

  • Wymiary łóżka tapicerowanego powinny odpowiadać nie tylko możliwościom pomieszczenia, ale także Twoim potrzebom. To od tego czynnika w dużej mierze zależy to, jak się wyśpisz.
  • Jeśli wybierzesz łóżko tapicerowane z pojemnikiem, zyskasz dodatkową przestrzeń do przechowywania pościeli i nie tylko.
  • Dobre łóżko tapicerowane to takie, które pasuje do wystroju sypialni.
  • Przy wyborze łóżka tapicerowanego trzeba podjąć też decyzje dotyczące tkaniny oraz jej koloru.

Jak wybrać łóżko tapicerowane? Wymiary łóżka tapicerowanego

Jak wybrać łóżko tapicerowane? najlepiej przemyśleć zakup łóżka tapicerowanego Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz – w tym starym przysłowiu jest wiele prawdy, a odkryjesz to dopiero podczas wybierania tapicerowanego łóżka do sypialni. Duet łóżko + materac wpływa bowiem nie tylko na wygląd aranżacji sypialni. Przekłada się bezpośrednio na Twój komfort snu. A od tego, czy się dobrze wysypiasz, zależy nie tylko Twoje samopoczucie w ciągu dnia, ale w dłuższej perspektywie również zdrowie. Długotrwały niedobór snu lub też niewygodna pozycja w nocy i niewłaściwe podparcie kręgosłupa mogą bowiem skutkować problemami zdrowotnymi, z którymi będziesz się borykać przez długi czas.

Przy wyborze łóżka tapicerowanego nie możesz jednak kierować się wyłącznie swoim komfortem. Mały metraż sypialni może zmusić Cię do kompromisu w postaci mniejszego mebla. Jednak nic na to nie poradzisz – łóżko musi zmieścić się w pomieszczeniu, a przy tym umożliwiać swobodne wchodzenie i wychodzenie, szczególnie jeśli jest przeznaczone dla dwóch osób, które wstają i kładą się o różnych porach.

Chcemy jeszcze zwrócić Twoją uwagę na jeden szczegół, który czasem sprawia trudność. Wymiary łóżka tapicerowanego są zwykle podawane w dwóch wariantach: zewnętrznym i wewnętrznym. Jeśli masz wyliczone miejsce na ten mebel co do centymetra, upewnij się, że sprawdzasz wymiary zewnętrzne, które są zawsze odrobinę większe niż te wewnętrzne.

 

Łóżko tapicerowane z pojemnikiem czy bez?

Elementem, który może przesądzić o funkcjonalności łóżka tapicerowanego, jest pojemnik na pościel. Co prawda mebel z pojemnikiem zajmuje trochę więcej miejsca i wygląda masywniej, jednak ma jedną bardzo ważną zaletę: stwarza dodatkową przestrzeń do przechowywania, a tej nigdy nie za wiele. Łóżko tapicerowane bez pojemnika cechuje się lekką formą i nie przytłacza aranżacji, nawet jeśli pomieszczenie jest niewielkie.

Jeśli już zdecydujesz się na łóżko z pojemnikiem na pościel, zwróć uwagę na rodzaj mechanizmu podnoszenia. Powinien być wyposażony w siłowniki, a także umożliwiać szybkie i łatwe uniesienie ramy wraz z materacem. Dzięki temu unikniesz mocowania się z ciężką konstrukcją za każdym razem, gdy chcesz coś włożyć do pojemnika na pościel.

Wybór łóżka tapicerowanego – dodatkowe aspekty

Chociaż łóżko jest meblem o bardzo konkretnym zastosowaniu, to wciąż spełnia też drugą funkcję: wpływa na wygląd pomieszczenia. Warto więc zwrócić na to uwagę przy wyborze, aby dopasować jego design do stylu, w jakim jest urządzone pomieszczenie. W rezultacie zyskasz spójny efekt, który będzie miły dla oka, a przy tym sprzyjający wypoczynkowi.

Jaki kolor łóżka tapicerowanego będzie odpowiedni do sypialni? Nie da się ukryć, że odpoczynkowi sprzyjają raczej spokojne, stonowane kolory. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby postawić na model w intensywnej, energetyzującej barwie – o ile koresponduje z aranżacją pomieszczenia. Pamiętaj o tym, że łóżko stanowi focal point w sypialni, zatem może kontrastować z resztą aranżacji, o ile tylko zaplanujesz całość ze smakiem.

Nie bez znaczenia pozostaje również sam materiał, którym jest obite wezgłowie i/lub skrzynia łóżka tapicerowanego. Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest tutaj klasyczna tkanina tapicerska, która jest odporna na zabrudzenia i zaciąganie, a przy tym niezwykle przyjemna w dotyku. Dużą popularnością cieszy się dziś także welur, czyli materiał o aksamitnym wykończeniu. Jest równie praktyczny, a jednocześnie nadaje meblowi ekskluzywny wygląd.

Wiele osób skupia się na wyborze materiału i pomija zupełnie inny aspekt – kolor nóżek. Tymczasem mają one wpływ na ogólny odbiór mebla, zatem warto dopasować je do odcienia obicia. W naszym łóżku tapicerowanym Lucia masz aż trzy rodzaje nóżek – łatwo wybierzesz ten, który najlepiej pasuje do koloru materiału.

 

Jak wybrać łóżko tapicerowane? podsumowanie

O ile materac będziesz zmieniać co kilka lat, o tyle łóżko najpewniej zostanie z Tobą na dłuższy czas. Poświęć jego wyborowi tyle czasu, ile potrzeba, aby mieć pewność, że to dobra decyzja. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, łóżko i dobrany do niego materac przekładają się bezpośrednio na Twój komfort snu, a nawet na zdrowie. Warto więc wygospodarować na to trochę więcej czasu, aby później nie żałować pochopnego zakupu.